HIFIpartner, s.r.o.
Žitavského 505
Praha 5 - 156 00 (Zbraslav)

+420 731663566
info@hifipartner.cz

 

Najdete nás 
i na Facebooku!Jak vybrat reproduktory?

Výrobce: HIFIpartner
Záruční doba: 24 měsíců
Dostupnost: textový odkaz

Dobrý den,
vážíme si toho, že jste si ke koupi Vašich nových reprosoustav vybrali naši společnost.

Nyní Vám stručně poradíme, jak vybrat ty správné reprosoustavy, neboť tak se obvykle říká reprobednám.
Je to totiž soustava reproduktorů v jedné (či více) skříních.

Reprosoustavy se dělí z hlediska umístění na stojanové (či regálové/policové) a sloupové.
Obecně platí, (pokud budeme uvažovat stejnou cenu u obou typů) že "regálovky" mají lepší středy a výšky,
zatímco "sloupovky" mají "plnotučnější" zvuk. Je to jednoduché, pokud vycházíme z toho, že stojí stejně,
mají regálovky méně spotřebovaného materiálu na skříň a tak výrobce zřejmě použil kvalitnější středobasový reproduktor.

Další co by Vás mělo zajímat je vyústění tzv. "bassreflexu". To je taková ta roura kudy je vidět dovnitř do reprobedny.
Obvykle bývá vyveden dozadu - taková reprosoustava potřebuje stát zadní stěnou ve vzdáleonosti minimálně 5x průměr bassreflexu.
Basová složka se potom do místnosti šíří také odrazem od zadní stěny.
Toto umístění bývá častým problémem a proto se vyrábí také reprosoustavy s předním bassreflexem.

U regálovek jsou tyto potom poněkud vyšší, protože na čelní stěně nejsou jen reproduktory, ale musí být i ten bassreflex.

Anglická značka Wharfedale akutálně vyrábí všechny Hi-Fi modely svých reprosoustav (kromě nejměnších modelů) s bassreflexem vyvedeným dolů - často do výrobcem laděné štěrbiny.
Skříň takových reprosoustav potom není zbytečně vysoká, ale zachovává si možnost umístění poblíž zadní stěny - doporučujeme přesto minimálně 20 cm místa okolo reprosoustavy, aby nedocházelo k rezonancím na basech.
Pokud to není možné, musí se to zkusit co ještě půjde. Naše vystavené reprosoustavy Vám rádi proto zapůjčíme.

Ještě se sluší podotknout, že impedance reprosoustav by se měla rovnat doporučené impedanci na zesilovači. "By se měla" znamená, že to bude fungovat i pokud se tyto hodnoty neshodují, ale je třeba to konzultovat při koupi, bude Vám doporučen způsob použití.


Výkon zesilovače ve vztahu k reprosoustavám bych až tak moc neřešil, respektive takhle, připojit veliké a na výkon náročné sloupové reprosoustavy k malému zesilovači z Ebaye s výkonem v jednotkách Wattů je blbost, hrát to asi i trochu bude, ale zvuk nebude pevný a přesný.
Pokud to potřebujeme otočit a připojíme 1kW zesilovač k reprosoustavám, kde je doporučený výkon třeba jen 50W, neznamená to jejich okamžité zničení, jen na to musíme myslet a nepouštět zesilovač na maximum. Naopak i potom budeme mít přesnou kontrolu pohybu membrány v návaznosti na přesnost sinusového audio signálu, který zesilovač zpracovává.
Pochopitelně je však (nejen) u výkonu uvažovat alespoň "selským rozumem".

Jde o to, že v místnosti máme nějaké množství vzduchu, pokud použiji k ozvučení malé reproduktory (středobasy reprosoustav, výškové teď neřeším), budu jimi muset hodně hýbat, aby rozhýbaly potřebné množství vzduchu = tedy budou muset hrát poměrně nahlas.
Pokud ve stejné místnosti použiji velké sloupové reprosoustavy s větším počtem velkých basáků (případně i střeďáků), jejichž plocha se sečte, budou moct hrát nižší hlasitostí a zároveň výsledný zvuk bude mnohem zřetelnější. K pohybu velkými reproduktory potřebuji silný zesilovač.

Pokud si s výběrem chcete nechat poradit, napište nám a popište blíže místo, kam reproduktory vybíráte, jaké žánry hudby nejčastěji posloucháte a jaký máte zesilovač (výrobce, model), vhodné reprosoustavy Vám rádi doporučíme dle našich zkušeností.

© HIFIpartner, s.r.o.