HIFIpartner, s.r.o.
Žitavského 505
Praha 5 - 156 00 (Zbraslav)

+420 731663566
info@hifipartner.cz

 

Najdete nás 
i na Facebooku!Jak vybrat zesilovač?

Výrobce: HIFIpartner
Záruční doba: 24 měsíců
Dostupnost: textový odkaz

Dobrý den,
vážíme si toho, že jste si ke koupi Vašeho nového zesilovače vybrali naši společnost.

V našem eshopu máme zesilovače v různých kategoriích podle způsobu užití a nyní Vám stručně poradíme, jak najít a vybrat ten nejvhodnější.

Nejčastěji je termínem "zesilovač" myšlen zesilovač integrovaný (viz zde).
Ten v jedné skříni integruje jak předzesilovač (tedy část, kde přepínáme vstupy a řídíme hlasitost a případně provádíme korekce zvuku (basy / výšky / vyvážení (balanc)), ale také výkonové zesilovače.
Potřebujeme vědět, co vše k zesilovači budeme připojovat, jaké máme reprosoustavy (jak jsou veliké a kolik mají reproduktorů) a v jak veliké místnosti bude hrát.
Pro mále regálovky a kulisový zvuk v ložnici, pracovně, či vlastně i obýváku obvykle stačí zesilovače s výkonem do 100W. U sloupových reprosoustav s mnoha reproduktory umístěnými ve velkém obýváku, kde očekáváme, že si budeme chtít ty Rammsteiny pořádně užít to bude chtít více než 100W výkonu na kanál. Nemusí to ale být vždy takto přesně - vysvětlíme dále.

Pokud chceme mít více HiFi sestavu můžeme mít více přístrojů. Tedy jeden předzesilovač a jeden stereo koncový zesilovač, či více mono koncových zesilovačů.
I nadstandardní domácí kino může mít pro dosažení ještě brilantnějšího zvuku jeden předzesilovač a určitě množství výkonových zesilovačů (třeba jeden stereo pro hlavní repro u plátna a jeden pětikanálový koncový zesilovač pro ostatní efektové repro).
Není to úplně o tom, abych mohl ukázat, že mám na to koupit více krabiček, když ostatní mají jen jednu.
Je to o tom, že předzesilovač zpracovává signál o malém výkonu a je možné ho zarušit elektormagnetickým rušením a proto se hodí mít předzesilovač ve vlastní skříni, která ho - je-li dobře zemněna a to ony jsou - ochrání před rušením z okolí.
On totiž obvyklý analogový, ale často i digitální výkonový zesilovač vyzařuje do okolí právě ten elektromagnetický smog, či prostě rušení na různých frekvencích. Tudíž je fajn, když má každý kanál svůj výkonový zesilovač v jeho kovové skříni.
Dosáhneme tak lepšího zvuku, než když budeme mít vše hezky integrováno v jedné skříni.

Již jsem to "ťuknul" - zesilovače mohou být analogové a digitální. Obecně vzato analog je klasická lety prověřená konstrukce (ke zdokonalování stále dochází), která má účinnost cca 60%, zbytek je obvyjkle teplo. Čím má tedy analogový zesilovač větší výkon, tím má větší skříň a v ní větší chladič, který váíce topí - je třeba ho umístit tak, aby mohl větrat a neupekl se někde zavřený ve skříni ochráněný před prachem.
Digitální zesilovače jsou zejména v poslední době na mírném vzestupu. Jistě se s nimi setkáte u subwooferů a v autorádiích. Je to jednoduché, mají účinnost nad 90% a mohou být malé. Tedy netopí tolik (zesilovač může mít nahoře třeba sklo, a tak se do něj nepráší a ještě je mnohem luxusnějšího vzhledu. A ještě nezabírají tolik místa.
Jestli analog, či digitál je v tomto ohledu na Vás.

Ještě je třeba zmínit co je receiver - česky se mu říká přijímač. To je integrovaný zesilovač s možností příjmu (historicky vzato příjmu FM/AM vysílání), dnes umí přijímače také přijmout internet (streamovací služby, hudbu z NAS serveru a internetová rádia, kvalita MP3, ale bez šumu a klidně z druhého konce světa), jakož i DAB+ vysílání. Pokud je receiver stereo, připojíme k němu dvě reprosoustavy a můžeme rozvnou poslochat i rádio, či interentové služby, či hudbu z telefonu přes BlueTooth.
Pokud je to tzv. AV receiver, jedná se o přístroj k němuž připojíme přes HDMI kabel BD přehrávač, Playstation, satelitní tuner a nakonec i TV a co se reproduktorů týče umožní nám poslech v prostorovém režimu o minimální konfiguragi 5.1 - (dva přední, dva zadní, jeden centr, jeden subwoofer)
Nyní moderně často také uvádí 5.1.2, kde ta poslední 2-ka udává počet kanálů pro storpní repro Dolby Atmos.

Potřebujete více poradit a přesněji vybrat? Nebojte se nám napsat, či zavolat.

© HIFIpartner, s.r.o.