Jak správně zapojit televizi?
Záda obecné televize – Vaše se může lišit, ale často je to velice podobné.
Začneme zapojováním HDMI kabelů. Podívejte se na kabel, je na něm nějaký nápis?
Jakým směrem se nápis čte? Tímto směrem zapojte kabel od zdroje do cíle.
Tedy například od Apple TV do zdířky Vaší Telky. Od satelitu do Telky. Od AV receiveru do Telky. Od soundbaru do Telky.
A je nějaká logika v konektorech? Ano 🙂
Do HDMI 1 se nejčastěji připojuje tak jak je i navrženo nějaký SetTopBox (STB), tedy krabička od O2 TV, UPC TV, či Vaše Apple TV patří zapojit sem.
Do HDMI 2 (ARC), (eARC) se připojuje nějaký přístroj, který bude mimo televizi zpracovávat zvuk (soundbar, AV receiver, Stereo receiver, stereo zesilovač s HDMI konektorem). Kabel zapojte opět ve směru popisu na kabelu od zesilovače (receiveru, soundbaru, …) do Telky. Protože ARC je Audio Return Channel – zpětný zvukový kanál. Aby něco mohlo být zpětné, je potřeba mít kabel zapojen ve správném směru. Tedy mimochodem, komunikace je po kabelu na všech PINech obousměrná, ale jde o správné zapojení PINů na konektoru a proto je fajn držet směr kabelu.
Do dalších HDMI vstupů si zapojte co chcete 🙂
Je také možnost zapojit vše (Apple TV, Satelit, PlayStation, PC, …) do konektorů na AV receiveru a do TV potom povede jen jeden kabel. I ten ale zapojte do konektoru HDMI2 (HDMI3, či jiného, kde je napsáno ARC – některé TV mají ARC (eARC) podporu na všech konektorech, potom je to jedno kam AV receiver zapojíte, jen držte směr kabelu dle popisu na jeho povrchu.
Pokud v receiveru povolíte funkci CEC (Customer Electronic Control – řízení zákazníkovy elektroniky 🙂 ) bude po kabelu v konektoru HDMI (ARC, eARC) běhat i komunikace ohledně řízení hlasitosti externího přístroje. Potom Vám vtipně funguje ovládání hlasitosti na ovladači od Telky a ovládáte připojený zvukový systém. V Telce potom povolte ty fukce co se jmenují např. Viera-Link (Panasonic) a podobně.
Nemáte-li na Vašem zvukovém přístroji HDMI konektor, či je HDMI nižší než verze 1.3, připojte externí zvukový přístroj nejlépe pomocí tzv. „optiky“. Technicky se tomuto konektoru (a kabelu) říká Tos-Link, neboť je to výmysl značky Toshiba. U optiky není směr kabelu potřeba řešit. Konektor je takový „domeček“, je třeba dodržet plochou stranu na kabelu a na konektoru, potom mírným tlakem kabel správně zaskočí do konektoru. Dvířka v konektoru si kabel při zasouvání otevře. Pokud je tam záslepka s čouhající tyčkou, je třeba tuto vytažením nejprve vyjmout (záslepka nemá tvar domečku a do konektoru se zasouvá jakkoliv natočená). POZOR!!! některé kabely jsou z výroby dodány opatřené na obou koncích gumovou prachovou zátkou (optické vlákno obvykle bývá zakončené kovovým (zlatým) pouzdrem. Pokud na konci vidíte bílý plast, je tam prachovka. Tu sejměte před zasouváním kabelu do konektoru.
Technicky je na optice stejný komunikační signál jako na HDMI, jen zde nechodí komunikace co se ovládání hlasitosti týče. Čili na TV přepínáte programy a na zesilovači řídíte jak moc nahlas to hraje. V menu TV si v sekci ZVUK nastavte TV na OPTICAL výstup.
Sluchátka se připojují klasickým stereo 3,5 mm stereo jack kabelem – tedy tím konektorem, který sluchátka nejčastěji mají. Na tomto výstupu je zpracovávána v Telce a jí také řízena hlasitost. Pro připojení externího zesilovače zvuku se tento konektor nehodí, neboť by mohlo dojít k situaci, že na Telce máte prakticky ticho a na zesilovači budete přidávat hlasitost. Zvuk potom uslyšíte špatný.
Samozřejmě, pokud máte zvuk v TV „naplno“ a v zesilovači přidáváte od „0“, bude zvuk poslouchatelný.
Pokud chcete externí zesilovač přecijen připojit přes sluchátkový výstup, případně přes vedle sebe umístěné dva cinche (červený a bílý), lze to – postupujte takto:
POZOR ten červený cinch (RCA konektor) vedle něhož je modrý a zelený je pro přenos složky Red (červené) obrazového signálu RGB.
- V Telce nastavte zvuk na maximum (ideálně předtím v menu nastavte ZVUKový výstup třeba na OPTICAL, ať na Vás nekřičí manželka z ložnice..)
- Na zesilovači nastavte ovladačem hlasitosti úroveň „kousek za myslitelné maximum“ 🙂 Prostě – kolik snesete a ještě kousek.
- Potom můžete v TV ubírat hlasitost až na obvyklou úroveň. Na zesilovač buď nesahejte a nebo si pamatujte kolik tam má být, když koukáte na TV. To co jste tam nastavili je totiž tzv. „Horní mez hlasitosti“.
Michal Řeřábek
11. 2. 2022