Příjem TV přes anténu a nebo internet
Nedávno jsem se bavil s opravářem a anténářem k němuž chodím (pan Vokál ze Zbraslavi – AVE servis) o aktuální situaci na trhu a o tom co jsme kdo kde dělali v poslední době. Přitom jsem si uvědomil, že by mohlo být zajímavé napsat srovnání obou aktuálně používaných způsobů příjmu TV programů.
Příjem přes anténu (DVB-T2)
Stále se v dnešní době setkáváme s klasickým příjmem TV tak jak ji známe z dob dávných. Na střeše anténa, pak anténní kabel až k TV do místnosti a tam – TV připojená k této anténě.
Výhoda – snadnost instalace (pokud pomineme lezení po střechách).
Výhoda – babička si zmačkne na ovladači číslo kanálu a daný kanál se jí pustí. Hlasitost řídit dokáže a TV červeným kolečkem také vypne.
Nevýhoda – nabídka programů daná lokalitou a „dohledem“ na některý vysílač. Nevýhoda poměrně zásadní – když se něco na anténě rozbije bývá to obvykle v třeskutých mrazech a představte si, že potom kdosi musí nahoru na střechu pokrytou ledem a sněhem něco měřit a řešit proč to najednou nejde, když ještě včera to celkem šlo a to přece také mrzlo.
Příjem programů přes satelit (DVB-S2)
Tady je to podobné s anténou na DVB-T2, ale výhled musí být na oblohu a ne na vysílač pozemní. Logicky, když je opravdu hnusně a hodně hustě sněží z težkých černých mraků. Může být signál horší.
Výhoda – větší nabídka kvalitně vysílaných programů.
Obecně – stejně tam (sice ve veliké kvalitě) dávají to samé h..no 🙂
Nevýhoda – pokud se něco pokazí na parabole, či na rozvodu, bývá to také v třeskutých mrazech a tak to tam někdo někde musí řešit v blbých podmínkách
Nevýhoda – je třeba speciální vybavení pro nastavení parabolické antény, i přijímače.
Příjem přes poskytovatele internetu (DVB-C)
Výhoda – kvalita jako ze satelitu, možná i ještě větší nabídka programů
Obecně – stejně tam všude dávají to samé h..no, pokud si nepřiplatíte za speciální kanály, které Vás zajímají. Nutnost na níž se zapomíná – potřebujete kvalitní připojení k internetu s kvalitní linkou a kvalitním modemem. Což tím, že „máte internet od júpísí“ nemáte zaručeno. Pro jednu 4K TV potřebujete kapacitní linku (Amazon doporučuje 15 Mbit/s, Netflix 25 Mbit/s, za hodinu sledování Vám proteče přehrávačem třeba i 7GB dat), ideálním připojením je tedy kabel a nebo hodně dobrou WiFi a všude 1Gbit síťové prvky. Při sledování TV by neměl Váš dospívající potomek nic pařit a nikde moc brouzdat.
Technická nevýhoda – „technici“ operátorů obvykle neumí konfigurovat domácí síť, což je chyba.
Technická nevýhoda – operátoři používají velice levné routery a settopboxy, které toho vlastně moc neumí a nejdou moc nastavit. Čili často velmi blbne CEC a nebo ARC u TV a receiverů, které do té doby fungovalo.
Nevýhoda zásadní – pokud se něco pokazí u O2 – závadu řeší robot a vadný kabel těsně před routerem půl roku označoval jako závadu u mne na zařízení, takže jsme povyměňovali všechno, smířili se s občasnými výpadky, než jsme zjistili, že je to špatně zapojený konektor na straně krabice do které jsme neměli přístup. Technik člověk by to zjistil. Velcí operátoři robotického helpdesku využívají často. Člověk je člověk. Aspoň můžete někomu říct, že máte tu a tu pochybnost.
Stream internetových služeb
Poslední možností, kterou využívám já a vlastně asi všichni v mé rodině (babičky, tetičky, …) je tzv. stream internetových služeb. Máte rychlý internet od kohokoli, kdo to fakt umí – jemu platíte za internet. Máte u TV /či projektoru/ Apple TV (3 a novější), nebo podobný prvek od Googlu (nebo třeba Rapsberry Pi s KODI), tedy něco na co si nainstalujete to co chcete sledovat. Třeba HBO Max – lze platit přímo HBO. Na sledování TV používám Sledovani.tv. ale existuje i Kuki.tv a další – platí se měsíčně balíček dle výběru (existuje i včetně HBO, ale platit si HBO přímo je levnější).
Výhoda – vím, komu a za co přesně platím. Za internet poskytovateli internetu, za nabídku kanálů – poskytovateli balíčku programů, … Když se něco konkrétního děje a něco nefunguje, existuje konkrétní člověk, který bude tu danou věc řešit.
Výhoda – velmi dobrá integrace (u AppleTV) do domácího kina. ARC i CEC velmi dobře podporované. Nevýhoda – je třeba mít někoho, kdo Vám to nastaví (třeba já).
Nevýhoda – babička si nezmáčkne „jedničku“ a nepustí si tak ČT1 a na dvojce nemá Novu. Ale pokud se nemá Parkinsona, tak to zvládne ovládat také.
Výhoda – naučí se to ovládat jednou a na jiné TV to je stejné. Vzhledem k podpoře CEC nepotřebuje ovladač od TV vlastně vůbec. CEC = Customer Electronic Control – Ovládání zákaznické elektroniky ARC – Audio Return Channel – Zpětný zvuk – využívají ho AV receiovery (TV ukazuje obraz a zvuk jde přes AV receiver do reprosoustav domácího kina.
Michal Řeřábek
9. 5. 2022