Reprodukovaná hudba a emoce
Při běžném poslechu i velmi kvalitní techniky nedochází vždy k přenosu emocí. Existují však komponenty, které si spolu s reprosoustavami velmi dobře rozumí a jejich výsledný zvuk je natolik blízký realitě, že se může u citlivých jedinců dostavit i pocit husí kůže, či mohou z výkonu interpreta i slzet oči.
K takovému zvuku je potřeba se dopracovat, dlouhým testováním různých kombinací, či radou někoho, kdo ví co s čím může správně zahrát. Při sestavování stereo i vícekanálových systémů jsem za více než 15 let praxe zjistil co komu a k jakému účelu nejvíce vyhovuje.
Ze zkušenosti vím, že výborné pro dlouhodobý (kulisový) poslech jsou reprosoustavy značky Wharfedale a i jiné s basáky z měkkého materiálu (Wharfedale má kevlar-bavlněné měniče). Naopak třeba Klipsch se svými skořepinovými membránami basáků a tlakovými výškáči je lepší na domácí kino, či svižnou kytarovou muziku.
Nezanedbatelný je také samozřejmě vliv zesilovačů. Třeba Marantz se svou technologií HDAM (HyperDynamický Amplifikační (zesilovací) Modul) má mnohem detailnější výšky a vyšší středyu než ostatní značky. Yamaha má zvuk podobný Marantzu, ale přeci jen není tak průzračný. Onkyo a Denon nemají takovou průzračnost, ale třeba s Wharfedaly na dlouhodobý poslech jsou vynikající. Ze stereo techniky je vynikající zvuk značky ARCAM v těsném závěsu za ní je třeba ADVANCE Paris.
Při výběru takové techniky je velice důležitý také kontrolní poslech vybrané techniky před koupí, aby jsi se přesvědčil, zda jsou přenášeny veškeré emoce v nahrávce obsažené na úrovni, jakou čekáš.
Samozřejmě hudba z gramodesky (naprosto analogový detailní záznam), či CD (SACD) nosičů je často velice dobře zaznamenána a přenáší právě i emoce. Je zajímavým překvapením, že některé nahrávky jsou natolik silné, že přenášejí emoce i pokud jsou reprodukovány ze streamovacích služeb. U služby Tidal, kde lze přehrávat tracky ve formátu FLAC (Free Losseless Audio Codec), případně některé z nich jsou ještě ve vyšším rozlišení díky kódování MQA (Master Quality Autenticated) to lze celkem očekávat, ale vím z vlastní zkušenosti, že některé tracky z konkurenčního Spotify, které má nahrávky v komprimovaném formátu OGG Vorbis (lepší kódování než MP3) lze také označit za ty, které umí přenést emoce na posluchače.
Michal Řeřábek
10. 2. 2022